Chelsea : Portsmouth – Finalja e Kupës FA

Chelsea : Portsmouth – Finalja e Kupës FA

 

chelsea - porsmuth

Prill 11, 2010

Pas fitores 0-2 kundër Tottenham Hotspur, Portsmouth është plasuar në finale të Kupës FA.

Për 90′ minuta nuk u shënua asnjë gol dhe ekipet shkuan në vazhdime.
Ishte Piquionne që kaloi në epërsi Pompey në minutën e 99′ kurse Boateng dyfishoi epërsinë me anë të penaltisë në minutën e 117′.

Kjo arritje për Portsmouthin është shumë e madhe, sepse ky ekip vitin tjetër do të garojë në Championship.

Portsmouth do të takohet në finale me Chelsean, i cili ka mposhtur Aston Villan me rezultat 3-0.

Golat u shënuan nga Drobga (67′), Florent Malouda (89′) dhe Frank Lampard (95′), por natyrisht Blutë e Londrës cilësohen favoritë.

Share |